Requiemre hangoló – Mozartkugel és Nicolaus Harnoncourt
2022. szeptember 11.
Pisztáciás marcipángolyó, nugátba forgatva, keserű csokoládéba mártva. Nézzen csak körül mindenki az éléskamrában, hátha talál néhány Mozart-golyót vasárnap délutánra. Hiszen mi is volna kellemesebb annál, mint hogy ebéd után Mozart Requiemjét hallgatva hátra dőlünk a fotelben, és megízleljük a nagy zeneszerző által ihletett bonbont?
(A VOX Savariae hölgy tagjai minden bizonnyal pontosan így tesznek; felsorakoztatják az ízig-vérig muzikális csemegét, és Requiemet hallgatnak; néhányan közben ezzel teszik édesebbé a vasalás unalmas perceit.)
De vajon hogyan is született meg Wolfgang Amadeus Mozart népszerű édesipari terméke?
Az első desszert, amely hivatalosan is Mozart nevét viselte, a zeneszerző halálának 100. évfordulójára készült 1890-ben a salzburgi Paul Fürst pék- és cukrászmester műhelyében. Az édes golyóbis óriási népszerűségre tett szert, és nem csak a zenekedvelők körében; a bonbont az 1905-ös Párizsi Világkiállításon aranyéremmel díjazták.
Fürst mester talán nem is sejtette találmányának jelentőségét, s naiv gondatlanságból nem védette le termékét, így a konkurens cukrászdák sorban dobták piacra saját Mozart-golyócskáikat. A második világháború után milliós méreteket öltött a Mozart-praliné gyártása, jelentősen hozzájárulva ezzel a termék világhírének megalapozásához. (Bár azt mondják, hogy aki ízét egyszer megízleli az eredeti golyócskának, az soha többé nem akar mást. A szigorú s zeneértő Mozartkugel-hívők szerint a különbséget azonban zongorázni lehetne…)
A Fürst cukrászda ma is családi tulajdonban működik Salzburgban a Brodgasse 13. szám alatt; a tulajdonosok a régi műhelyben, és további három saját üzletükben is várják vendégeiket a válogatott alapanyagokból kézzel formázott, ezüst és kék színekkel ékesített csomagolásban árult Original Salzburger Mozartkugellal, melyet azóta már csak ők árulhatnak ezen a néven.
Persze nem mindenki jut el Salzburgba. Ám kétségbe esniük nekik sem kell; a piros és arany fóliába csomagolt Mozartkugel nevet viselő finomság, melyet eredetileg 1900-ban Victor Schmidt bécsi cukrászmester készített el és dobott piacra, 2000 óta egy édesipari óriáscégcsoport terméke, és a világ szinte bármely pontján megvásárolható.
S talán mindannyiunknál rejtőzik odahaza belőle néhány darab! Elő hát velük! Édesítsék ezt a napfényes, csendes vasárnap délutánt!
https://www.youtube.com/watch?v=29-z93PZDVc